Kino Mirage

Kinoteatr Mirage

obiekt wybudowany w latach 1910-1911 przez doktora Rudolfa Bebera. Przetrwał obie wojny światowe. Pod koniec lat 40 został rozebrany na potrzeby budowy domu partii, obecnie Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.
Budynek kina „Mirage” był nieotynkowany, zbudowany z ciemno-czerwonej cegły, lecz w odróżnieniu od innych obiektów z tego okresu, szczycił się licznymi ozdobami architektonicznymi. W szczególności wyróżniała się ściana frontowa z szeroką bramą. Oprócz kolorowego obramowania samego wejścia, na rogach miała dwie, dość wysokie wieżyczki zwieńczone blaszanymi, spiczastymi kopułami. W wieżyczkach okrągłe okna obramowane szarymi cegłami, a między nimi podświetlany napis „MIRAGE”. Koszt budowy wraz z urządzeniami wewnętrznymi zamknął się kwotą 25 tysięcy rubli. Poczekalnie kinowa wyposażona była w dużą ilość luster oraz miękkie fotele. Znajdował tu się także "bufet cukierniczy" składający się z dwóch sal i tarasu letniego, posiadał on oświetlenie elektryczne i grała tu muzyka. Sala kinowa z balkonem odznaczała się dobrą widocznością, wyposażona była w twarde drewniane krzesła. W podziemiach kina znajdowały się urządzenia konieczne do jego obsługi oraz pomieszczenia sanitarne wyłożone białą glazurą co w owych czasach, w Łomży było nowością. Kino wyposażone było, jak twierdzili właściciele, w najlepszy na świecie aparat firmy "Gaumont".

„Bogaci we wszelakie pomysły właściciele Mirażu od paru tygodni na zewnątrz budynku wystawili ekran, na którym wieczorem przedstawiane są niknące obrazy i reklamy. Wzór widocznie zaczerpnięto z Warszawy i wszystko byłoby dobrze, gdyby ten nowy rodzaj reklamy, z powodzeniem prosperujący w wielkich miastach, nie ściągał na placyk przed Mirażem tłumów, formalnie tłumów, gawiedzi, która zachwyt swój wyraża tak przeraźliwym krzykiem i gwizdaniem, że uszy sobie zatykać trzeba. Patryalchalne, zaiste, u nas jeszcze panują zwyczaje: na oglądanie bezpłatnego widowiska, urządzanego przez Miraż spieszą, jak to zauważyliśmy, całe rodziny izraelskie, i tu, rozłożywszy się obozem, pod gołem niebem długie spędzają godziny, utkwiwszy tęskny zwrok w ekran. Wszystko to godne jest jakiegoś Pacanowa, nie zaś miasta guernialnego.”
Wspólna Praca 1911, nr 19-20

Budynek stał wzdłuż Szosowej (obecnie Wojska Polskiego). Frontem zwrócony do placu Kościuszki, tyłem do Wiejskiej, a bokiem do placu Pocztowego. Plac, na którym stanął „Mirage” został wydzierżawiony przez Magistrat na 12 lat za opłatą 150 rubli rocznie. Po tym okresie zgodnie z umową, budynek miał przejść na własność miasta. W latach dwudziestych właścicielem kina był Mojrzesz Budnik, który nabył kino za 3000 dolarów.
Kino „Mirage” w pierwszych latach powojennych pełniło jednocześnie rolę kina i sali widowiskowej. Wg wspomnień mieszkańców jeszcze w 1946 r. odbywały się tutaj koncerty muzyczne.
Ówczesne władze zdecydowały rozebrać budynek. Pozyskany materiał przeznaczona na budowę Domu PZPR, który stanął w pobliżu.​

Bibliografia