Hala Targowa

Hala Targowa

Zbudowana w 1929. Budynek zlokalizowany w północnej części Rynku. Przylegający do ulicy Rządowej od północy, do Giełczyńskiej od wschodu.

Architektura
Budynek wolnostojący, murowany z cegły, tynkowany, posadowiony na fundamencie kamiennym. Częściowo podpiwniczony, dwukondygnacyjny z wyższą halą główną. Do zachodniej elewacji przytyka taras kamienicy z niską balustradą kamienną i schodami. Budynek na planie wydłużonego prostokąta z dwoma rzędami słupów wewnątrz, dzielących wnętrze na trzy trakty. Hala główna otoczona z dwóch stron (północnej i południowej) rzędem prostokątnych pomieszczeń. Więźba dachowa drewniana o konstrukcji płatwiowo-krokwiowej. Dach dwuspadowy kryty blachą ocynkowaną.

Historia
Ze względu na konieczność uregulowania handlu prowadzonego przy Starym Rynku jak też ze względów sanitarno – higienicznych, w 1927 r. miasto podjęło budowę hal targowych na Starym Rynku. Autorem projektu był ówczesny łomżyński architekt powiatowy inż. arch. Zdzisław Świątkowski. Hale przekazano do użytku w sposób uroczysty 23 czerwca 1929 r. przy okazji obchodów dziesięciolecia istnienia powiatów łomżyńskiego i miejskiego.
Wewnątrz hali (wzdłuż ścian zewnętrznych) było 42 jatek zamkniętych. Część środkową hali zajmowało 68 otwartych stoisk. Na zewnątrz, strony ul. Rządowej i Starego Rynku, było po 11 kramów z witrynami.
W czasie działań wojennych podczas II wojny światowej Hala Targowa uległa częściowemu zniszczeniu. W latach 1949-50 Zarząd Miejski dokonał odbudowy Hali.
Na początku lat 50, część budynku zaadoptowano na dworzec autobusowy PKS, który mieścił się we wschodniej części budynku. Kasy biletowe znajdowały się na piętrze. Autobusy odjeżdżały spod Ratusza. Później dworzec PKS przeniesiono na Rynek Zambrowski.
Hala Targowa funkcjonuje po dziś. Wnętrze budynku zostało zabudowane pawilonami handlowo-usługowymi. Obecnie mocno zaniedbana, jej remont i rewitalizacja znajduje się w planach miasta. Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę i rewitalizację Hali Targowej wygrała w 2012 roku firma Atelier Zetta z Białegostoku. Władze Łomży planują, by budynek, po całkowitym remoncie, przestał pełnić funkcję handlową i stał się centrum kultury. Miejsce znalazłyby tu też usługi gastronomiczne i punkt informacji turystycznej.
Od 10 kwietnia do 18 czerwca 2014 trwały konsultacje społeczne dotyczące funkcjonalnego zagospodarowania Hali Targowej. Raport z konsultacji pozwoli na opracowanie i wybór wariantów najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców Łomży.
Hala targowa nie jest wpisana do Rejestru zabytków. Znajduje się jednak w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej – przedmiotem ochrony budynku jest jego wygląd zewnętrzny, bryła i forma elewacji, detale architektoniczne oraz inne elementy decydujące o zachowaniu historycznego charakteru.

Bibliografia